خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

اعضایی که هرگز نمی‌خوابند!

   

  P47.sleep

  در موقع استراحت و خواب اگرچه به‌ظاهر اعضای بدن همچون زمان بیداری و کارکردن فعالیت ندارند ولی به‌نوبه خود به حداقل فعالیت مشغول خواهند بود. مثلاً قلب به تلمبه کردن خون مشغول بوده و ریه‌ها طبق معمول اکسیژن را از طریق خون به بافت‌ها می‌رسانند. حتی در موقع خواب تمام دستگاه گوارش به هضم و جذب مواد غذایی مشغول بوده و آنزیم‌ها و هورمون‌های مختلف به‌موقع نقش خود را ایفا می‌کنند تا انرژی و پروتئین و مواد قندی و املاح و ویتامین‌ها به بدن برسند.
  کبد ما در موقع استراحت یا خواب از فعالیت پیچیده خود در تغییر مواد غذایی جذب‌شده برای سوخت‌وساز و ذخیره آن دقیقه‌ای دست نمی‌کشد و کلیه‌ها مشغول خارج نمودن سموم بدن از طریق ادرار، بی‌وقفه فعالیت می‌نمایند. اگرچه ماهیچه‌های بدن به‌ظاهر در آرامش به سر می‌برند ولی فعالیت‌های درون‌سلولی و بین بافت‌ها به‌آرامی ادامه دارد و مغز و اعصاب به‌عنوان رهبر ارکستر در تنظیم فعالیت‌های اعضای بدن همان‌گونه عمل می‌کنند که در بیداری. بنابراین باید گفت زمانی بدن انسان نیاز به انرژی ندارد که مرده و تمام تشکیلات آن به هر دلیلی ازکارافتاده باشد. شکی نیست که مصرف انرژی بدن در موقع استراحت و خواب در انسان بالغ حدود 60 درصد مقدار انرژی روزانه است. اصولاً جوانان و کودکان در موقع استراحت و خواب بیشتر از یک انسان میان‌سال و کهن‌سال به انرژی نیاز دارند چون بدن آن‌ها مدام در حال رشد است و آقایان در موقع خواب و استراحت نسبت به خانم‌ها به انرژی زیادتری نیاز دارند و آن‌هم به علت بافت‌ها و ماهیچه‌های بیشتر بدن آن‌هاست.
  رابطه چاقی و چربی دور کمر با بیماری قند یا دیابت نوع 2
  چاقی دور کمر یکی از علائم مشخصه امکان بروز بیماری قند در آینده و یا مبتلا بودن شخص به این بیماری است. پژوهشگران دانشگاه STOCKHILM گزارش کردند که نه‌تنها اندازه دور کمر و چربی موجود در دور کمر شخص می‌تواند نشانه‌ای از امکان بروز این بیماری باشد بلکه اختلالات ترشح، جذب و مصرف انسولین را در بدن نیز هشدار می‌دهد.
  این دسته از پژوهشگران اضافه می‌کنند که اگر اندازه دور کمر کسی بیشتر از یک‌صد سانتی‌متر یا 39 اینچ باشد، این شخص به عارضه INSULIN RESISTANCE دچار است و نمی‌تواند مواد قندی و نشاسته‌ای را به‌خوبی هضم و جذب نماید و درنتیجه قند خونشان از حد طبیعی بالاتر است و درنهایت به بیماری قند دچار خواهند شد. در بیماران مبتلابه قند نوع دو لوزالمعده قادر نیست به‌اندازه کافی انسولین ترشح‌شده بجا و به‌موقع استفاده نماید. حال اگر کسی وزنش هم زیاد باشد این خود مزید بر علت شده و انسولین ناکافی نمی‌تواند به همه سلول‌ها برسد و کار خود را انجام دهد.
  در این مطالعه جالب 2746 نفر شرکت داشته‌اند و اندازه دور کمر آن‌ها بین 65 تا 150 سانتیمتر بوده و ثابت نموده که چاقی و چربی زیاد دور کمر رابطه مستقیم دارد با بروز بیماری قند نوع دو.


  این مطلب تا کنون 13 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : share ,انرژی ,خواب ,بیماری ,مواد ,مشغول ,موقع استراحت ,امکان بروز ,بروز بیماری ,نیاز دارند ,مواد غذایی ,
  اعضایی که هرگز نمی‌خوابند!

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر